Sodelovanje z zavodom Voluntariat

V šolskem letu 2023/2024 smo v sodelovanju z zavodom Voluntariat gostili prostovoljko Aliso, ki prihaja iz Latvije. Z nami je bila od septembra 2023, do konca julija 2024.

Alisa je aktivno sodelovala z vzgojitelji pri pripravi in izvedbi tematskih sklopov z različnimi temami, v katere je vključevala tudi vsebine povezane z Latvijo, njihovo kulturo, običaji in navadami.

Vključena je bila v delo z otroki različnih starosti. Povsod je bila zelo dobro sprejeta s strani otrok in strokovnih delavcev, za katere je med drugim pripravila tudi  predstavitev sistema predšolske vzgoje v Latviji in primerjava s Slovenijo.

V nadaljevanju dodajamo prispevek, ki ga je Alisa pripravila za spletno stran vrtca:

PROSTOVOLJNO DELO V VRTCU DR. FRANCE PREŠEREN

Moje ime je Alisa, nekateri me morda poznate iz vrtca, kjer sem zadnje leto opravljala prostovoljno delo v dveh enotah, in sicer na Prešernovi in na Vrtači.

Prostovoljstvo tukaj, v vrtcu dr. France Prešeren v Ljubljani, je bilo eno najbolj izpolnjujočih izkušenj v mojem življenju. Prihajam iz Latvije in navdušena sem bila, da sem dobila to priložnost in delila svojo kulturo z otroki in strokovnimi delavci, ter prinesla delček svoje domovine v Slovenijo. Predstavitev latvijskih tradicij, hrane in zgodb je bila izjemno izpolnjujoča, še posebej ob pogledu na radovednost in navdušenje otrok! Z veseljem so sodelovali v kulturnih dejavnostih, od preizkušanja latvijskih ročnih del do učenja preprostih fraz v latvijščini, kar je vsak dan spremenilo v novo pustolovščino. :)

Prav tako sem se globoko povezala z osebjem vrtca, saj smo si izmenjevali ideje in tradicije, bogatili naše pedagoške prakse in ustvarjali živahne skupne izkušnje. Življenje v Sloveniji mi je omogočilo, da sem se popolnoma potopila v njene osupljive pokrajine in kulturo. Vikende sem preživljala z raziskovanjem čarobnih vasic in sodelovanjem na lokalnih festivalih, ki so prikazovali bogato dediščino Slovenije.

Skozi te izkušnje sem pridobila globoko spoštovanje do slovenske kulture, tradicij in topline ljudi. To potovanje ni le razširilo obzorja otrok, ampak je pustilo pečat tudi v mojem srcu. Povezava, ki sem jo ustvarila s skupnostjo vrtca in lepota Slovenije me bosta za vedno povezovali s to čudovito državo, ki bo vedno imela posebno mesto v mojem srcu!

My name is Alisa, some of you may have seen me around the kindergarten, and for the past year, I have been volunteering around two departments of the kindergarten - in Presrnova and Vrtaca.

Volunteering here, in a kindergarten dr. France Preseren in Ljubljana for a year has been one of the most rewarding experiences of my life. Coming from Latvia, I was eager to share my culture with the children and teachers, bringing a little piece of my homeland to Slovenia. Introducing them to Latvian traditions, foods, and stories was incredibly fulfilling, especially seeing the kids’ wide-eyed curiosity and enthusiasm! They eagerly participated in cultural activities, from trying out Latvian crafts to learning simple phrases in Latvian, which made each day a new adventure. :)

I also connected deeply with the kindergarten staff, as we exchanged ideas and traditions, enriching our teaching practices and creating vibrant shared experiences. Living in Slovenia allowed me to immerse myself in its stunning landscapes and vibrant culture fully. I spent my weekends exploring charming villages and participating in local festivals that showcased Slovenia’s rich heritage.

Through these experiences, I gained a profound appreciation for Slovenian culture, traditions, and the warmth of its people. This journey has not only broadened the children’s horizons but has also left a mark on my heart. The bond I’ve formed with the kindergarten community and the beauty of Slovenia will forever connect me to this wonderful country, making it a second home in my heart!